Starostlivosť o vlasy je náročná, pretože vo veľkom množstve kozmetiky sú zložky, ktoré nás najprv neznepokojujú a je im povolený predaj, ale napriek tomu škodia našim vlasom. Čítanie zloženia výrobkov pre starostlivosť o vlasy by malo byť samozrejmosťou počas nakupovania. Čoho by sme si mali byť vedomí a od čoho sa držať ďalej?
SLS/SLES
Pod týmito dvoma záhadnými skratkami nájdeme dva silné syntetické detergenty – Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate. Bohužial je v súčastnosti veľmi ťažké nájsť šampón alebo kondicionér bez týchto dvoch látok, a dôvod je k tomu jednoduchý – sú to vysoko peniace látky. Škodlivé vlastnosti SLS a SLES sú založené hlavne na vysušovaní vlasov, spôsobovaní lupín a alergii. Použitie týchto látok môže viesť k oslabeniu vlasov, ich lámavosti, strate vlasov, ale aj poruche vylučovania séba a zníženiu hladiny estrogénu. Hovorí sa, že tieto látky sú rakovinotvorné, avšak tento údaj nie je dokázaný.
Minerálny olej, ropa, parafín
Tri hore vymenované ingrediencie kozmetiky pre starostlivosti o vlasy sú produktmi, získanými počas destilovania surovej nafty, používanými na zvýšenie objemu kozmetiky. Ich hlavným negatívom je upchávanie pórov a vstrebanie prachu a baktérii. Môže to viesť k nepravidelnému odstraňovaniu toxínov z pokožky, ale taktiež spôsobovať vyrážky a čierne bodky a urýchliť proces starnutia pleti.
EDTA
Spomenutá ingrediencia je Ethynelo-Diamine-Tetra-Acetate, napr. kozmetický stabilizátor. Je to vysoko znečisťujúca zložka (hlavne) šampónov, ktorá môže byť rakovinotvorná a môže viesť k podráždeniu pokožky, očí, spojiviek a sliznice.
PEG/PPG
Ďalšie dve záhadné látky sú vytvorené na základe etylenoxidu – Polyethylene glycol a Polyethylene oxide. Sú to jedovaté látky, ktoré môžu byť aj rakovinotvorné a hlavne poškodzujú štruktúru buniek, ale napriek tomu sú obsiahnuté v množstve čistiacej kozmetiky, aj tej pre starostlivosť o vlasy.
DEA/MEA/TEA
Posledné tri látky, od ktorých by ste sa asi mali držať ďalej sú penidlá – Diethanolamine, Monoethanolamin a Triethanolamine. Zvyčajne sa objavujú v šampónoch v množstve 1-5 percent, ale napriek tomu sú najbežnejšou príčinou scitlivenia. Majú potenciálne rakovinotvorné vlastnosti, sú toxické pre imunitný systém a spôsobujú alergie.
Pridaj komentár