V poslednom čase sa veľa hovorí o zložkách vlasovej kozmetiky, ktoré sme si zvyčajne ani nevšímali. Analyzujeme, aké ingrediencie v nej sú, t.j. v šampónoch alebo kondicionéroch. Avšak, niekedy nám zloženie nehovorí toho veľa a o niektorých látkach počúvame konfliktné názory. Takýmito látkami sú silikóny. Sú silikóny skutočne škodlivé pre vlasy? Mali by sme sa vyhýbať produktom so silikónmi?
Bezfarebné silikóny bez vône sú veľmi často obsiahnuté v zložení populárnej kozmetiky pre starostlivosť o vlasy, ako v šampónoch, kondicionéroch a stylingových produktoch. Sú vyrobené z kryštálu a silikónu a ich hlavnou úlohou je vyhladiť vlasy. Zahalené zlou povesťou, silikóny majú aj klady, aj zápory. Oplatí sa o nich vedieť niečo viac.
Ako pôsobia silikóny? Všetky látky tohto typu v kozmetike vytvárajú na vlasoch ochrannú vrstvu, ktorá uzatvára kutikuly, takže vyhladzujú vlasy a dodávajú im jemnosť. Vlasy, umývané s napr. šampónom so silikónmi, sa ľajšie rozčesávajú, sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu alebo takému, ktoré spôsobuje styling horúcim vzduchom. Silikóny tiež chránia vlasy pred škodlivým vplyvom UV žiarenia.
Tak prečo sa pokladajú silikóny za nebezpečné pre vlasy? Kým vyzerajú vlasy po úprave pomocou silikónov zdravšie a krajšie, tak silikóny pôsobia iba povrchne a nijako neovplyvňujú stav vlasov. Práve preto by ste to nemali so silikónmi preháňať, pretože krátkodobý efekt hodvábne hladkých vlasov vám nestojí za to, aby ste vlasy zaťažovali. Mali by ste si tiež zapamätať, že ochranná silikónová vrstva má aj svoje chyby – nedovoľuje, aby sa výživné látky absorbovali do vlasovej štruktúry.
Hlavným nedostatkom silikónov je fakt, že väčšina z nich sa nerozpúšťa vo vode, takže sa ťažko odstraňujú z vlasov. Musíte si zapamätať, že keď používate kozmetiku so silikónmi, potom si z času na čas musíte urobiť očistnú kúru s napr. silne čistiacim šampónom a pílingom pokožky hlavy. Takto sa vyhnete ostatkom silikónu a zaťažovaniu vlasov. Silikóny sa neodporúčajú na jemné, slabé a krehké vlasy.
Pridaj komentár